راهنمای ارائه پوستر به صورت الکترونیک

با توجه به اینکه امسال، پوسترها به صورت الکترونیک، ارائه و ارزیابی خواهند شد، پوستر جهت ارائه باید در قالب یک فایل با مشخصات زیر آماده گردد:

ابعاد پوستر:   ۶۰ ×۴۵  cm  یا ۲۸۸۰    ×  ۲۱۶۰   pixel به صورت افقی

وضوح: ۱۵۰ dpi

نوع فایل: JPEG

فایل پوستر ها باید به دبیرخانه بخش پوستر در محل کنگره تحویل گردد.

زمان تحویل فایل پوسترهای روز چهارشنبه و جمعه: از ساعت ۸ تا ۹:۳۰ صبح

 

پوسترها پس از ارائه فایل، به صورت متناوب توسط داوران مورد ارزیابی خواهند گرفت و از ۲ پوستر برتر در مراسم اختتامیه کنگره تقدیر به عمل خواهد آمد.

ضوابط طراحی پوستر:

استفاده از کل مقاله اصلی در قالب پوستر صحیح نیست بلکه لازم است با بهره گیری از امکانات نرم افزاری و ذوق و سلیقه شخصی سعی شود حداقل متن در ترکیب با حداکثر تصاویر، گرافیک‌ها، جداول و نمودارها ارائه گردد.

پوستر باید دارای عنوان بوده که در بالای پوستر نوشته شده و اندازه فونت آن باید به گونه‌‌ای باشد که از فاصله حداقل ۵ تا ۶ متری به راحتی قابل خواندن باشد.

در زیر عنوان، با یک شماره خط کوچکتر، نام نویسنده یا نویسندگان و در خط زیرین آن نام دانشگاه یا موسسه محل انجام تحقیق نوشته می‌شود.

از نوشتن مطالب زیاد خودداری شود و در عوض سعی گردد از طرح، تصویر، اشکال، و روشهای ابداعی استفاده گردد تا مطالب پرجاذبه شده و در مدت کوتاهی به خواننده منتقل شوند و هدف از ارائه مقاله به صورت پوستر تامین گردد.

اجزاء پوستر شامل عنوان، خلاصه مقاله، مقدمه، مواد و روش‌ها، یافته‌ها، و بحث و نتیجه‌گیری خواهد بود که لازم است اصول مقاله‌نویسیی در این قسمت‌ها نیز رعایت شود.

عنوان: این بخش شامل عنوان مقاله، نام نویسندگان و موسسه پژوهشی و شهر مربوطه خواهد بود. عنوان باید کوتاه و حتی‌الامکان حداکثر ۱۰ کلمه باشد که کمک بسیار زیادی برای جذب بازدیدکننده خواهد کرد. نام کوچک نویسندگان را هم ذکر کنید. همچنین عنوان باید از فاصله حداقل ۵ یا ۶ متری قابل خواندن باشد. برای نوشتن متن عنوان فونت‌های زیر پیشنهاد می‌گردد . در عنوان مقاله، حروف با فونت اندازه ۸۰-۷۰ و خوانا به صورتbold capital  و با فونتهای Verdana،Arial ، یا Helvetica نوشته شوند. فونت Titr، Zar (bold)، و Mitra (bold) برای متن فارسی مناسب‌تر هستند. نام نویسندگان و موسسه پژوهشی که کار مربوطه در آن انجام شده است با فونت اندازه ۴۰-۵۰ نوشته شود (از حروف بزرگ و کوچک استفاده شود).

تیتر مطالب همچون مقدمه و هدف، مواد و روش‌ها، یافته‌ها و بحث و نتیجه‌گیری با فونت ۳۰-۳۵ و با حروف بزرگ نوشته شود. شما می‌توانید از اعداد برای کمک به ترتیب رعایت مطالب استفاده کنید.

مقدمه: سوالات پژوهشی و فرضیه مورد نظر شما می‌تواند به صورت جمله یا عبارات موردی بیان شود.

مواد و روش‌ها: در این بخش جمعیت مورد مطالعه، حجم نمونه، نمونه‌گیری، مداخلات انجام شده، ابزار مورد استفاده، متغیرهای اندازه‌گیری شده و روش‌های تجزیه و تحلیل اطلاعات مطرح می‌شود.

یافته‌ها: دراین بخش پاسخ سوالات پژوهشی مطرح شده، بیان می‌شود. از مطرح کردن جزئیات ریز و غیرضروری بپرهیزید.

بحث و نتیجه گیری: بسیاری از افراد از این بخش شروع به مطالعه می‌کنند و پاراگراف آخر به عنوان بخش “نتیجه گیری” نقش مهمی در تصمیم‌گیری افراد برای ادامه‌ی مطالعه خواهد داشت. قابل ذکر است که روش تحقیق نیز به صورت خلاصه ذکر شود.

جداول و نمودارها: تصاویر کمک زیادی به وضوح بیشتر مطلب خواهند کرد. به طور کلی در یک پوستر ٪۲۰ متن، ٪۶۰ تصاویر گرافیکی، و ٪۲۰ فضای خالی مطلوب است. فضای خالی به برجسته کردن مطالب نوشتاری کمک زیادی خواهد کرد. ابعاد تصاویر نباید از ۱۲ در ۱۸ سانتی‌متر کوچک‌تر باشد.